Дани Алвеш од Барселона направи трансфер во Јувентус!

Бразилецот Дани Алвеш замина од Барселона и потпиша двегодишен договор со италијански Јувентус.

алвеш

Алвеш е второто засилување за старата дама во преодниот рок, откако минатата недела во клубот, за сума од 32 милиони евра, пристигна Миралем Пјаниќ од Рома.

Алвеш, како слободен играч, по 8 години реши да ја напушти Барселона, со која ги освои сите титули во клупскиот фудбал.

алвеш1

Триесет и тригодишниот десен бек, за Барса одиграл 247 лигашки натпревари, а со клубот освои преку 20 трофеи, од кои три во Лигата на шампионите.

Алвеш го одбра дресот со број 23 во чест на Леброн Џејмс од нба тимот на Кливленд Кавалирс.