Чеферин е опкружен со агенти на КГБ, а русите одлучуваат за се – Англичаните удрија по УЕФА!

Loading

УЕФА ги „избрка“ руските клубови од своите натпреварувања поради војната во Украина.

уефа

Не помогна ниту тужбата пред Судот за спортска арбитража во Лозана, но британски „Дејли мејл“ вели дека тоа не значи дека Русите биле целосно „искоренети“ од оваа организација, згора на тоа многу активно учествуваат во одлуките што се однесуваат на европскиот фудбал!

Британскиот весник наведува дека дури 35 европски влади побарале од претседателот на УЕФА Александар Чеферин да го „избрка“ од оваа организација Александар Дјуков, првиот човек на рускиот фудбал и претседател на Газпромњефт.

Исто така, Русите и Белорусите имаат дури 22 места во разни комисии и панели на УЕФА и поради тоа владите на европските земји почнаа да им вршат притисок.

Покрај него, на „мета“ се и уште неколку лица од Газпром, поранешниот спонзор на титулата на натпреварувањето на УЕФА, поранешен член на КГБ, сопруга на санкционираниот милијардер Олег Дерипаска, правнук на Борис Елцин. “.

Истиот извор наведува дека челниците на европските земји не биле „залажувани“ со тоа што УЕФА веднаш ги исфрлила Русите и Белорусите од нивните натпреварувања и го прекинала богатиот спонзорски договор, туку од нив се бара да се ослободат од сите луѓе во високата позиции кои моментално го контролираат фудбалот од сенка.

Споменатиот Дјуков беше на Конгресот на УЕФА во Виена во мај како дел од руската делегација, додека првиот човек на руската премиер лига Сергеј Приадкин, исто така поранешен член на КГБ, моментално е на панелот на УЕФА задолжен за национални тимови.

Ќе видиме дали и колку ќе остане на овие позиции, знаеме само дека Чеферин е под притисок.