Селекторот Обрван и ракометарите ги почнаа припремите за ЕУРО 2016

ivica-obrvan-stoi1-615x400

  Претстојат дуелите со Швајцарија и Чешаза Европскот Првенство 2016, па така македонската сениорска репрезентација го одрабори првиот тренинг во салата ,,Борис Трајковски”. На располагање на селекторот Обрван му се  : Борко Ристовски (Кретеј), Никола Митревски (Металур), Петар Ангелов (Вардар), Дејан Манасков (Металург), Гоце Ојлески (Металург), Гоце Георгиевски (Металург), Златко Мојсовски (Прилеп), Стојанче Стоилов (Вардар), Никола Маркоски (Металург), Ванчо Димовски (Металург), Наумче Мојсоски (Металург), Филип Лазаров (Вардар), Аце Јоноски (Металург), Велко Маркоски (Металург), Марко Нелоски (Металург), Филип Талески (Металург), Филип Миркуловски (Металург), Немања Прибак (Вардар), Кире Лазаров (Барселона), Ренато Вугринец (Металург).

За дуелот со Швајцарија во среда 17 : 45 селекторот Обрван вели дека ќе се даде знак на тактичката подготвност. Инку тимот на Швајцарија ќе дојде некомплетен, односно ќе фалат : Мануел Лингер, Михаил Свајлен, Фабио Бавиера и Лука Линдер. Иако е така сериозноста на подготовките не се намалува , се наоѓаме во групата шест заедно со Швајцарија, Чешка и селекцијата на Франција.