ВИДЕО: Зидан остана без највредниот дрес поради пријателот – Со него освои Мундијал, а сега незнае каде е!

Loading

Франција во 1998 година беше домаќин на Светското првенство, а до трофејот стигна на домашен терен. Јунак на финалето беше Зинедин Зидан, кој беше двоен стрелец во убедливата победа против Бразил (3:0).

ФОТО:Profimedia

Потоа го подигна најскапоцениот трофеј во фудбалскиот свет, но остана и без скапоцен сувенир.

По финалето на Светското првенство, Зидан му го подари дресот на Џерард Улије, поранешниот тренер на Ливерпул, а вредното парче ткаенина потоа имаше интересно патување.

Денес на пазарот би чинело вистинско богатство, но наместо тоа е украс во куќата на англиски фудбалер.

Зинедин веројатно не ни знае за таа приказна, бидејќи Дени Марфи дури сега откри дека во неговата соба има дрес во кој десетката на Французинот ја водеше репрезентацијата до трофејот.

„Жерард Улије ми беше менаџер во Ливепрул. Знаете, тој беше добар со Зидан од нивните заеднички денови во Франција, тие имаа пријателство. Имав необично патување во Ливерпул, играв малку, па отидов на позајмица во Кру. Александрија, па повторно играв… Еден ден пристигна поканата за репрезентацијата“, почна да објаснува поранешниот играч за врска Дени Марфи – човек кој имал проблеми со алкохол, наркотици и коцкање.

Поранешниот играч на Ливерпул, Тотенхем, Фулам и Блекбурн се најде во кабинетот на Улије по поканата за репрезентацијата, за да може менаџерот да му честита за успехот.

„Ми даде пластична кеса. „Ова е за тебе?“ Ми рече. Го извадив дресот и видов дека пишува Зидан, со знак кои ги имаа дресовите од финалето на Светското првенство. „Зидан ми го даде ова по финалето. „но сакам да го преземеш“, додаде Улије. Бев во шок! Ми рече дека тоа е награда за патот што го поминав во кариерата, од Кру Александрија до репрезентацијата, заклучи Марфи.

Прашање е дали Зинедин Зидан воопшто знае за оваа приказна и како би гледал на фактот дека покојниот Жерар Улије му подарил толку скапоцен предмет на момче кое само девет пати го облекол репрезентативниот дрес.

Сепак, тој би му значел многу повеќе на Зинедин Зидан …

Потсетуваме, Французите две години подоцна го освоија и Европското првенство, а Зидан со Франција играше и во финалето на Светското првенство во 2006 година.

Потоа, поради удирање со глава на Марко Матераци, беше исклучен во финалето, што беше крај на неговата кариера, а Италијанците стигнаа до трофејот.