(ВИДЕО) Жестока тепачка се случи синоќа во НБА – Играчите се фатија за врат!

Loading

Еден од најинтересните натпревари претходната вечер во НБА лигата одиграа Сакраменто и Милвоки.

фото: USA TODAY Sports / ddp USA / Profimedia

Најдобриот тим во лигата победи со 133:124, со моќниот дабл-дабл учинок на Jанис Антетокумпо 46 поени и 12 скокови.

„Грчкиот ѕвер“ беше незапирлив и толку многу ги исфрустрира кралевите што беше прекината нивната серија од три победи, осум во последните девет меча.

Фрустрацијата најдобро се виде на самиот крај, кога имаше голем инцидент.

Антетокумпо ја тапкаше топката на противничката половина со јасна намера само да ги потроши преостанатите 15 секунди бидејќи играта веќе беше решена.

Сепак, домашниот крилен центар Треј Лајлс го нападна Јенис, го фаулираше и потоа грубо го оттурна.

Поранешниот МВП не реагираше, но кога се сврте имаше што да види.

Соиграчот Брук Лопез излезе во негова одбрана и застана пред Лајлс како да го праша што е проблемот. Канаѓанецот уште повеќе полуде и го удри Лопез која посегна да го фати за глава, додека Лајлс го фати за гуша.

Во овој клинч беа околу 10 секунди и нивните соиграчи успеаја да спречат пожесток судир. Пред сè, Домантас Сабонис, кој интервенираше меѓу завојуваните страни.