ВИДЕО: За митскиот натпревар на Џордан, Пипен кажа, грип? Ајде ви се молам!

Loading

Заедно ја испишаа историјата на НБА лигата, а сега се во очаен однос.

Легендарниот ас на Чикаго, Скоти Пипен продолжи да го прозива својот поранешен соиграч и најдобар кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан.

Пипен му гостуваше на Френк Исола на „SiriusXM NBA“ и реши да го скрши митот за легендарната игра меѓу Јута и Чикаго.

Станува збор за петтиот натпревар од финалето на НБА во 1997 година, кога Џордан постигна 38 поени и им донесе победа на Булс за водство во серијата 3:2 (90:88).

Џордан беше исцрпен од повраќање и висока температура, но тоа не го спречи да го уништи ривалот.

По мечот тој не можеше да застане на нозе, па Пипен му помогна да излезе од теренот. Овој натпревар е познат како „игра со грип“.

Секако, Пипен, кој сега ја користи секоја прилика да се пофали со својот поранешен соиграч, се обиде да го минимизира тоа што Џордан го направи.

Тој истакна дека тоа не е ништо во споредба со она што го направи во финалето една година подоцна.

„Да ве прашам нешто: Дали е полесно да се игра со скршен диск или со грип? го праша домаќинот.

,,Секогаш велат дека најлоши се повредите на грбот“, одговори Исола.

„Не сум видел многу „лоши игри со грбни проблеми“, но сум видел многу „игри со грип“. Грип, ајде, ти се молам“, рече Пипен.