ВИДЕО: Вујкото на Златан го откри неговото тешко детство – Брат му го погреба, има полусестра во Крушевац, а татко му е пејач!

Loading

И Златан Ибрахимовиќ на 41 година игра како во своите најдобри денови.

ФОТО: Profimedia

За некои, можеби дури и најдобар во кариерата. Неодамна го реши дербито во Серија А во Рим против Рома (2:1) со што Милан го држи на делба на првото место на табелата.

Јубилејниот 150-ти гол во италијанското првенство беше фантастичен гол во 26. минута од слободен удар. Воедно, тоа беше негов 400-ти првенствен гол во кариерата.

А до ова ниво не стигна така лесно. Легендарниот шведски фудбалер не сака да открива детали од својот живот, дури ни од минатото, за маките низ кои поминал.

Сепак, неговиот вујко Гојко Гравиќ (72) откри многу детали од детството и растењето на Златан. Гојко живее во Пркос кај Задар, каде што е родена мајката на Ибра, Јурка.

Гравиќ откри дека Јурка на 17 години заминала на работа во Германија, каде што се омажила.

– Во Германија се омажи за еден Аниќ од Крушево, имаат две ќерки. Заедно се преселија во Малме, но таму раскинаа – вели Гојко.

Јурка потоа повторно се омажи, за босанскиот гастрбајтер, пејачот Шефик Ибрахимовиќ од Бјелина, кој исто така имаше брак зад себе. Заедно ги добија Селма и Златан. Но, и тој брак не траеше долго.

Кога Златан имал шест години, родителите го донеле во татковината и тогаш Гојко го видел.

„Беше ужасно силен. Имаше шест години, а изгледаше како да има најмалку десет. И сакаше да направи се, и да помогне, и со тракторот и на теренот, беше љубопитен и брз“, Гојко се сеќава на средбата со неговиот внук.

Познато е дека Ибра како мал крадел велосипеди во Малме и дека бил принуден да тренира фудбал за да не тргне по погрешен пат, но и да не ги гледа дома својата „ладна“ мајка и пијаниот татко.

„Ги скршив катанците. Станав вистински експерт. Бум, бум – и велосипедот беше мој. Цел во црно, во стилот на Рамбо, зеде голема клешта и украде војнички велосипед. Ми донесе возбуда. Уживав! Да бидам искрен, повеќе беше за адреналин отколку за велосипеди – изјави Ибрахимовиќ, кој пишуваше за своите родители во својота автобиографија.

„Еднаш паднав од покривот и истрчав во прегратките на мајка ми, очекувајќи бакнеж и топол збор. Наместо тоа, добив шлаканица и викна: „Глупав идиоту, ќе те убијам ако пак се качиш на покривот!

Останатото е историја, барем што се однесува до кариерата на Ибра.

„Го гледав во Загреб на Хрватска – Шведска и еднаш во Италија, кога играше за Јувентус. Убаво е да го гледам, играчите се одбиваа од него, колку беше силен. Имав морници, морам да признаам“, продолжува Гравиќ.

Гојко се враќа на тешкото воспитување на Златан.

„Таму не им беше лесно, Јурка работеше сама, како чистачка. Нашите што живееја таму ми рекоа дека некоја госпоѓа, Швеѓанка, му давала сендвич или нешто слатко кога мајка му работела. И дека потоа кога стана познат, стигнал на гости и донел чек, никој не знае на колку пари, демек многу. Не ја заборави, мислам дека порасна во добар човек“, заклучи Гојко Гравиќ.

Мајка му и татко му рано се развеле, па тој со тројца браќа и две сестри останал да живее со мајка си. Семејството живеело во сиромаштија, мајка му работела по цел ден за да го прехрани семејството, па Златан своето секојдневие го поминувал на улица.

Другите деца го осудувале затоа што е Балканец и поради тоа често учествувал во тепачки, но тој период од животот му бил важен. Тој ја разви својата природа, темперамент и личност, што го красеше во текот на неговата кариера.

Ибрахимовиќ во меѓувреме стана еден од најдобрите светски фудбалери, во својата биографија запиша бројни европски великани, но од 2014 година ништо не е исто.

Го загуби братот Шапко, кој почина по долго и тешко боледување на 41-годишна возраст. Погребот бил во кругот на семејството, а заедно со татко му го погребале во гроб и братот.

Двајца шведски фудбалери починаа од слична болест, и се емотивно го скрши.

Златан Ибрахимовиќ е во брак со економистката Хелена Сегер (50) и имаат два сина, Максимилијан (14) и Винсент (13).