(ВИДЕО) Со нокаут ја заврши кариерата – Легендарниот ММА борец со 48 години замина во пензија!

Loading

Легендарниот 48-годишен новозеландски ММА борец, Марк Хант на свој начин со нокаут во последната професионална борба ја заврши кариерата.

фото: Josh Hedges/Zuffa LLC

Во боксерски меч тој во четвртата рунда го нокаутира Сони Бил Вилијамс.

Ова е прва победа за Хант во боксерската кариера. Тој двапати го собори Вилијамс пред судијата да ја прекине борбата. Претходно претрпе два порази од Џон Вајборн и Пол Гален.

Хант во својата кариера двапати се бореше со легендарниот хрватски борец Мирко Филиповиќ. Во К1 загуби со одлука на судиите, а во ММА му го нанесе последниот пораз на Кро Коп во Јапонија пред да оди во УФЦ.

фото: Mark Evans/Getty Images

Хант ја заврши својата ММА кариера со 13 победи и 14 порази.

За Вилијамс, поранешен рагбист, ова е прв пораз во боксерската кариера, претходно победи во девет борби.

Погледнете ги борбите низ кариерата на Марк Хант….