(ВИДЕО) Сите контроверзии во историјата на вечното дерби – Поради судиските одлуки се крстеа и Делии и Гробари!

Loading

Се чини дека одлуката за делегирањето на судиите за натпреварот од 24-тото коло на српската Суперлига меѓу вечните градски ривали Црвена Звезда и Партизан никогаш не била по „мирна“, а Судиската комисија на ФСС одлучи да ја промени традицијата и да му верува на „ помалку познати“ судии кои заработија кредибилитет на терените ширум Србија.

фото: Printscreen

Така во 169. вечно дерби правдата ќе ја дели дебитантот Александар Филиповиќ, а речиси сме сигурни дека ќе има „контроверзни“ моменти во очите на навивачите.

Тој е на списокот на српската Суперлига од 2016 година. Годинава се промовираше во елитната група поради високиот судиски квалитет, а дојде време да се тестира во најтешкиот можен натпревар.

Ќе му помагаат Драган Богиќевиќ и Бојан Бановиќ од Белград, а за четврти арбитар е назначен Станко Остраќанин од Краљево. Во ВАР собата ќе бидат Момчило Марковиќ и Милан Михајловиќ.

Кој е повреден, Партизан или Звезда се сосема легитимни прашања во српскиот фудбал, но воведувањето на ВАР технологијата многу придонесе за разрешување на нејасните ситуации.

На Филиповиќ нема да му биде лесно да го наметне својот авторитет, а секој негов потег ќе се мери трипати. Се надеваме дека овој пат фудбалот ќе биде во преден план, а етикетите на судија на Партизан или Звезда се минато.

Ќе се потсетиме на некои од најконтроверзните детали од историјата на дербито, кои прославија некои судии.

Гол на гости, замислена гол линија, непостоечки офсајд, српските судии беа во голема мака…

Голот на Боачи во 158. вечно дерби

Дека ВАР е незаменлив на сите им беше јасно во 158. вечно дерби кое заврши со резултат 1:1, а за израмнувачкиот гол се зборуваше со денови.

Црно-белите поведоа со голот на Рикардо Гомеш во 33. минута, а израмни Ричмонд Боачи во 73. минута.

Фудбалерите на Партизан имаа за што да жалат бидејќи голот на Боачи беше повеќе од сомнителен.

Најдобриот скок го направи напаѓачот на Звезда по корнерот, но топката не заврши во мрежата.

Стојковиќ одбрани, но Ненад Џокиќ, судијата зад голот, покажа дека топката ја поминала гол линијата до крај. Данило Грујиќ го прифати неговото мислење и покажа на центарот.

Асистенција од гол аут

Ова е веќе легендарна ситуација која ја паметат речиси сите фанови. Нерешено беше и во 153. вечно дерби 1:1, а црно-белите имаа повеќе причини да бидат лути.

Црвено-белите поведоа по нерегуларниот гол на Канга во 34. минута, но неправдата подоцна беше исправена кога Џурѓевиќ го израмни резултатот.

Џон Руиз му асистираше на Габонецот по голот, но судијата Вујовиќ не реагираше.

Голот на Милијас беше поништен

Тоа беше далечната 2008 година во полуфиналето на Купот на Србија, кога погрешната одлука на судијата целосно го промени текот на играта.

Партизан водеше на Маракана со 2:0 на полувремето, со головите на Ламина Диара. Намали Игор Бурзановиќ, за да израмни Ненад Јештровиќ и да додаде целосна драма.

Набрзо мрежата ја погоди и Ненад Милијаш, но голот беше поништен поради погрешна проценка на Богдан Милисављевиќ, која Спасиќ ја призна.

Стеван Јоветиќ во финишот им донесе победа на црно-белите, а оваа судиска одлука ги осуети црвено-белите на патот до финалето.

Поништен гол на Михајловиќ

Се одигра 150-то вечно дерби кое заврши со 2:1 во корист на Црвена звезда. Еден детал е означен како спорен.

Во 47. минута судијата Владо Глоѓовиќ го поништи голот на Партизан кој го постигна Немања Михајловиќ.

Михајловиќ ја прими топката од Илиќ во срцето на шеснаесетникот и ја заби под Кахриман, но судијата Глоѓовиќ го поништи голот бидејќи Божинов беше пасивно во офсајд.

Оваа ситуација е „на душа“ на помошникот Немања Петровиќ.

169-тото вечно дерби се игра утре со почеток од 19 часот, а домаќин ќе биде Црвена Звезда на стадионот Рајко Митиќ.