(ВИДЕО) Го направи најпонижувачкиот потег во историјата на тенисот – Погледнете што се случи!

Loading

НЕВЕРОЈАТЕН потег направи 22-годишниот германски тенисер Анри Сквајер, 327-ми тенисер на АТП ранг-листата.

фото: Twitter/Printscreen

Во второто коло на АТП Челинџ турнирот во Ваку, САД, Сквајер го загуби првиот сет со 1:6 од Вонг Чак Лам Колман.

Вториот го доби во тај-брејк, а потоа го загуби сервисот во третиот, а при 5:4 за тенисерот од Хонг Конг сервираше за победа.

Вонг Чак Лам Колман, 717-от играч на светот, го освои првиот поен во тој натпревар, потоа вториот и третиот, а потоа Сквајер само излезе од теренот и го предаде мечот кога неговиот противник имаше три меч топки.

Тенисерот од Хонг Конг со неверување го следеше неговиот потег.

Погледнете го тој момент…