(ВИДЕО) Ова момче има 15 години и го викаат ,,Мини Меси,, – Веќе тренира со првиот тим, а Чави го обожува!

Loading

Барселона веќе втора сезона се навикнува на живот без Лионел Меси, кој мораше да го напушти клубот минатото лето.

фото: PROFIMEDIA/YOUTUBE/SCREENSHOT/BLAUGRANAVIDEOS

Оттогаш на Ноу Камп имаше многу промени, а сега во тимот на Чави Ернандез се појави нов талент кој го нарекуваат „мини Меси“.

Станува збор за Ламине Џамал, 15-годишно момче кое е толку талентирано што веќе тренира со првиот тим на Барселона и се вели дека веќе е фан на Чави!

Како што пишува „Марка“, младиот Џамал ​​е еден од најголемите таленти во „Ла Масија“ на Барса. Минатиот викенд Барселона гостуваше во Севиља, а Чави ги повика најталентираните играчи на клубот да тренираат со првиот тим.

Џамал ​​го привлече вниманието, а настапува за младинскиот тим чиј тренер е Оскар Лопез. Тоа значи дека Џамал ​​ќе игра за Барселона во младинската Лига на шампиони иако има само 15 години.

Се вели дека дриблингот е неговиот најголем и највпечатлив адут, но е и многу ефикасен пред голот.

Може да игра десно од тројца напаѓачи, како напаѓач, но и како офанзивен играч за врска зад напаѓачите.

Ламине е роден на 13 јули 2007 година, кога Меси веќе имаше една освоена Лига на шампиони во кариерата, а неговото потекло е од Мароко и Екваторијална Гвинеја.

Во 2019 година, Ла Лига објави видео од тогаш 12-годишното момче и го опиша како „мини Лео Меси“.