(ВИДЕО) Ова е официјалната песна на ЕВРО 2024 во Германија – Слушнете ја ,,FIRE,,

Loading

Уште само осум дена остануваат од стартот на Европското првенство 2024 што од 14 јуни до 14 јули ќе се одржи во Германија.

Веќе е претставена и официјалната песна на Европското првенство. Италијанското музичко трио „Медуза“, „Греми“ и „ОнеРепублик“, покрај германскиот кантавтор Леони, го објави и хитот „Оган“, која ќе се врти за време на фудбалскиот турнир.

Песната напишана од Рајан Тедер од „OneRepublic“, а во продукција на „Медуза“ е хаус продукциски микс на сите три групи и Леони, со акцент на страста и духот на фудбалските фанови.

Песната сега е достапна на онлајн платформите.

,,Фудбалот и музиката имаат моќ да ги обединат луѓето. Кога ќе помислам на ЕВРО 1996 година, мислам дека „фудбалот се враќа дома“. Сега на овој турнир сакаме да ја славиме различноста на Европа и да го зајакнеме чувството за заедница. Добриот спорт и убавата музика ќе не носат низ летото – изјави Филип Лам, жива легенда на Германија и Баерн, а сега директор на турнирот.

Во продолжение слушнете ја ,,ОГАН,,…..