(ФОТО) Легендарни фудбалски ѕвезди за кои ЕВРО 2024 е последно во нивните богати кариери

Loading

ЕП 2024 е скоро пред нас, а фудбалските фанови ширум континентот се заинтригирани да видат кој ќе триумфира во Германија. Англија, Франција, Португалија, Белгија и Италија се меѓу водечките кандидати за кревање на престижниот пехар.

Сепак, турнирот може да значи и крај на некои сериозно значајни меѓународни кариери. Навистина, неколку легендарни великани веќе најавија дека ќе си заминат по Еврото, а може нивниот пример да го следат и други ѕвезди на фудбалот.

Затоа СПОРТИ.МК ви ги прикажува сите фудбалски ѕвезди кои ќе се збогуваат со меѓународниот фудбал ова лето – или можеби ќе одлучат да го сторат тоа во зависност од тоа како се одвиваат работите со нивните репрезентации во Германија… ЗАПОЧНУВАМЕ СО….

Кристијано Роналдо (Португалија)

Кариерата на Кристијано Роналдо е приказна за надминување на очекувањата и предизвиците на возраста, а неговото последно воскреснување го потврдува ова. И покрај разочарувањето по елиминацијата на Португалија од Светското првенство од страна на Мароко, со Роналдо кој започна на клупата и замина од теренот во солзи, неговата кариера укажува на тоа дека уште многу постигнувања се пред него.

На 39 години, долготрајноста на Роналдо во фудбалот, особено на интернационално ниво, е извонредна. Многумина претпоставија дека крајот на неговата патека на Светското првенство значи и крај на неговата интернационална кариера. Сепак, неговите сегашни настапи во Саудиската Про Лига изгледа дека го оживеале.

Пониското ниво на конкуренција во Саудиска Арабија можеби придонесува за неговата физичка благосостојба, овозможувајќи му да одржи високо ниво на кондиција и форма.

Оваа средина можеби е токму она што му е потребно за да продолжи да настапува на елитно ниво. Можноста за учество на Роналдо во претстојниот турнир во Германија би можела да му донесе нови рекорди и дополнување на неговата веќе извонредна кариера.

Неговата посветеност на фитнесот и неговата непаралелна физичка кондиција го издвојуваат како еден од најимпресивните атлети во историјата на спортот.

Без разлика дали конечно ќе реши да се повлече по овој турнир или ќе продолжи да ги поместува границите, наследството на Роналдо веќе е врежано како едно од најголемите во фудбалот.

Овој неочекуван пресврт во кариерата на Роналдо е доказ за неговата издржливост и посветеност. Фановите и аналитичарите научија дека кога станува збор за Роналдо, најдобро од него е да се очекува неочекуваното…

лука

Лука Модриќ (Хрватска)

Иконскиот играч од средината на теренот веќе одлучи да игра уште една година во Реал Мадрид, но би било големо изненадување ако одлучи да продолжи да игра за Хрватска по Европското првенство, колку и да ја сака својата земја.

Неутралните ќе се надеваат дека 38-годишникот ќе се повлече со победничкиот медал кој неговиот талент толку многу го заслужува по толку многу блиски промашувања со една од најголемите надминувачи на очекувањата во фудбалот.

Тони Крос (Германија)

Веќе знаеме дека Крос не само што се повлекува од репрезентативната должност по ЕП, туку и засекогаш ги закачува копачките. Пред да одигра очекувано клучна улога во освојувањето на 15-тиот европски куп на Реал Мадрид, германскиот играч за врска најави дека ќе се повлече од фудбалот по Европското првенство.

„Мојата амбиција секогаш беше да ја завршам кариерата на врвот на моето ниво на перформанси“, рече 34-годишни Крос.

Роберт Левандовски (Полска)

35-годишниот напаѓач минатата сезона постигна 26 голови во сите натпреварувања, но имаше многу докази кои сугерираат дека Левандовски почнува да успорува.

Можеби нема енергија или желба да помине низ уште една квалификациска кампања за Светското првенство, особено ако Полска повторно разочара на некој голем турнир.

Оливие Жиру (Франција)

37-годишниот напаѓач веќе откри дека не само што ќе се пресели во МЛС лигата во тимот на ЛАФЦ ова лето, туку и ќе ја заврши својата репрезентативна кариера по еврото.

,,Треба да им отвориме пат на младите“, изјави победникот на Светскиот куп за L’Equipe. „Исто така, треба да внимавате да не ви биде една година премногу.

Мануел Нојер (Германија)

Нојер наполни 38 години во март, но останува број 1 голман на Германија кој оди на Еврото. Така, тој ќе се надева дека ќе освои Европско првенство 10 години по кревањето на Светското првенство.

Сепак, без разлика дали ќе го направи тоа или не, Нојер конечно ќе се повлече и ќе му дозволи на Марк-Андре тер Штеген да се наметне како прв голман.

Хесус Навас (Шпанија)

Неверојатно лудо е да се помисли дека овој разноврсен десен бек се подготвува за голем меѓународен турнир на 38-годишна возраст, имајќи предвид дека некогаш страдаше од хронична носталгија – до таков степен што се повлекуваше од тренинг камповите во Шпанија ако беа предалеку од неговата родна Севиља.

Тоа е заслуга и за неговиот талент и за неговата ментална сила што сè уште продолжува. Сепак, речиси е сигурно дека Навас ќе се прости од Ла Роха по Европското првенство 2024.

Кевин Де Брујн (Белгија)

Де Брујне сигурно сè уште има талент да продолжи да игра до Светското првенство во 2026 година, но офанзивниот играч за врска, кој наполни 33 години подоцна овој месец, има историја на фитнес проблеми, што значи дека лесно може да одлучи да се повлече од меѓународниот фудбал со надеж дека ќе ја продолжи својата клупска кариера.

На крајот на краиштата, ако Белгија победи, веројатно нема многу смисла да остане; ако загуби, Де Брујне веројатно ќе одлучи дека му е доста од разочарувања со Црвените Ѓаволи.

Н’Голо Канте (Франција)

За волја на вистината, беше шок да се види Канте повторно повикан за Европското првенство, имајќи ги предвид неговите постојани повреди во изминатите неколку години и фактот дека сега игра во Саудиска Арабија.

Така што, иако Дидие Дешамп вели дека играчот од средниот ред ги “вратил сите негови физички способности”, Европското првенство речиси сигурно ќе биде последното интернационално натпреварување за 33-годишниот.

Илкај Гундоган (Германија)

Дури и на 33-годишна возраст, капитенот на Германија е сè уште огромна сила на највисоко ниво и тој ќе сонува да го подигне трофејот Анри Делоне на домашен терен ова лето.

Ако успее во тоа, Гундоган веројатно ќе го види како совршеното време да се пензионира, за да може да се фокусира исклучиво на враќањето на Барселона на врвот.

гризман

Антоан Гризман (Франција)

Гризман е играч кој долго време се потпираше на неговата извонредна фудбалска интелигенција за да напредува на највисоко ниво, така што, теоретски, може да продолжи до 2026 година.

Но, мултиталентираниот 33-годишен фудбалер веќе победи и направи се за Франција. Не би било изненадување да го видиме како заминува ова лето.

Пепе (Португалија)

Сакајте го или мразете го, мора да го почитувате фактот дека Пепе се уште е силен на 41-годишна возраст. Човекот е толку мотивиран и решителен што очигледно не можете да ја исклучите можноста тој да продолжи до Светското првенство во Северна Америка во 2026 година.

Но впечатокот е дека победникот од Европското првенство во 2016 година ќе се пензионира по турнирот ова лето, особено откако Португалија веќе располага со квалитетни млади централни одбранбени играчи.

Кајл Вокер (Англија)

Разновидниот десен бек на Манчестер Сити е нешто чудно по природа по тоа што има 34 години, а сепак останува способен да ги надмине крилните играчи 10 години помлади од него.

Трите лава ќе се надеваат дека Вокер ќе игра без разлика што ќе се случи во Германија (особено затоа што Бен Вајт покажа мал интерес да стави крај на неговиот меѓународен егзил), но ќе му биде простено што чувствува дека би било подобро да се концентрира на уживањето во своите последните неколку години во клупскиот фудбал.

Марко Арнаутовиќ (Австрија)

Ова се чувствува како крај на патот за 35-годишниот напаѓач, кој не беше особено импресивен за Интер во сезоната 2023-2024.

Сепак, Арнаутовиќ може да се дружи уште малку, со оглед на тоа дека има само осум гола помалку од рекордот на Тони Полстер во репрезентацијата на Австрија (44).

Јан Вертонген (Белгија)

Централниот играч го имаше својот 150-ти настап за својата земја во квалификацискиот натпревар против Естонија минатиот септември и ја одбележа приликата со отворањето на резултатот во победата од 5-0, нагласувајќи ја неговата континуирана важност за својата земја, и како дефанзивец и како лидер.

Сепак, со оглед на тоа што само што наполни 37 години, веројатноста е дека Еврото 2024 ќе биде последниот турнир за Вертонген на меѓународно ниво.