(Видео) Ова е најдобрата UFC борба во 2020 година – Се случи синоќа!

Синоќа во Лас Вегас на УФЦ на ЕСПН 12 се случи најдобрата борба во оваа 2020 година.

Во главната улога беа Дастин Поарие од САД и Ден Хукер од Нов Зеланд во лесна категорија.

Американскиот борач (18-5) е поранешен преоден шампион во лесна категорија, последен пат се бореше против Хабиб Нурмагомедов во септември каде загуби, а Хукер (10-5) се смета за еден од најталентираните млади фајтери во оваа категорија.

Цели 25 минути траеше борбата која донесе беше многу драматична крвата и интересна и заврши во 5 рунди.

Сепак на крајот судиите одлучија дека Поарие треба да победи со оценки 48:47, 48:47 и 48:46 за шеста победа во последните седум меча за американецот.

Поарие почна да доминира по третата рунда, посебно во боречките зафати и очигледно имаше повеќе сила да го заврши мечот.

Инсерти од борбата….