ВИДЕО: Ова е болест! Надал е роб на сопствените необични ритуали – Погледнете!

Loading

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал отсекогаш бил познат по бројните ритуали кои ги практикува на теренот.

Надал повторува одредени дејствија на секој натпревар помеѓу поени и гејмови, за да ја намали тензијата и да ги отстрани вознемирувачките мисли, а тоа понекогаш ги напаѓа нервите на противниците.

Шпанецот призна дека би сакал да нема ритуали, но тие му помагаат да се концентрира и едноставно без нив не може да функционира на теренот.

„Секој мора да најде свој начин да се концентрира. Нема апсолутна формула. Тоа ви го кажува некој што има многу ритуали. Посакувам да ги немав, не кријам, но тенисот е таков психички агресивен спорт кој сè надвор лесно може да ви го одвлече вниманието. „Го правам тоа и можеби не разбирам зошто, но делува и ми помага да се концентрирам додека се натпреварувам. Посигурен сум во себе“, изјави Рафа во „онлајн“ интервју за Универзитетската клиника во Мадрид.

НЕОБИЧНИ РИТУАЛИ:

Кога излегува, на теренот стои исклучиво со десната нога, а рекетот секогаш го држи во левата рака.

Столовите и крпите мора да бидат на ниво. Секогаш користениот пешкир Надал го става десно од себе на паузите на натпреварите кога седнува на стол и ги чисти нозете над колената.

Шишињата се распоредени дијагонално во однос на теренот. Тој става две шишиња совршено дијагонално во линија, потоа го зема првото шише, го отвора и пие вода, а потоа го враќа на истото место.

Потоа зема уште едно шише, го отвора и пие вода и го враќа на истото место што се гледа бидејќи останала трага.

По фрлањето паричка, секогаш има спринт до основната линија. Никогаш не ги гази линиите на теренот, освен во играта, а по паузата секогаш станува по противникот …

Стигнавме до ритуалите поврзани со услугата – сега забавата само што почнува. Секогаш ја чисти линијата пред сервис. Потоа ги влече шорцевите од задникот надолу, а кошулата нагоре.

Следува познатото „движење на Надал“: го брише носот, ја става косата зад левото уво (иако секогаш носи шал што ја држи косата), повторно носот, па косата зад десното уво …

Надал тврди дека неговите ритуали не се суеверија, туку само „сака редот во околината да биде во склад со редот во неговата глава“.

Реално, човекот освои 21 Грен слем титула во кариерата, па немаме право да му судиме …