(ВИДЕО) Кажуваат дека е новиот Џордан, а не го драфтуваа – Ја направија најголема грешка во историјата на НБА!

Loading

Денвер Нагетс и Никола Јокиќ не му можат ништо на Ентони Едвардс! Тој цела сезона ја водеше Минесота, а во плеј-офот додаде повеќе бензин и сега на два меча од западното финале.

фото: PROFIMEDIA

На гостински терен прво даде 43, а потоа и 27 поени. Можеби и Ентони Едвардс е најлошата проценка на една од најдобрите НБА франшизи!

Едвардс беше првиот пик на драфтот во 2020 година, а беше избран од Минесота Тимбервулфс, а од второто место Голден Стејт Вориорс го избраа Џејмс Вајсман.

Го доведоа и Дејан Милојевиќ кај младиот центар да работи со него, но ништо не помогна. По три години беше испратен во најлошиот тим во лигата, Детроит Пистонс, каде исто така не се покажа и моментално е резерва.

Иако имаа право да го изберат вториот пик, дури и Минесота да не решеше да го избере Едвардс, Вориорси немаше да го одберат!

Тоа јасно го кажуваат текстовите од 2020 година, а „Ен-би-си“ потоа напиша дека Вориорси се загрижени дека Едвардс нема доволно желба за победа!

“Тимовите се загрижени поради желбата и ентузијазмот на Едвардс да победуваат. Според извор, Голден Стејт Вориорс не е местото каде што ќе заврши Ентони Едвардс поради ова. Извидниците на сите нивоа посочија дека неговите тимови не победиле на ниту едно ниво и дека заборава на постапките на својот тим за време на натпреварот“, изјави НБА аналитичарот и скаут Џонатан Васерман.

Едвардс студираше во Џорџија и имаше просек од 19,1 поени, 5,2 скока, 2,8 асистенции и 1,3 украдени топки по натпревар минатата сезона, но шутираше под 30% од три, што беше голем проблем за Вориорс.

„Колку повеќе се распрашуваме за Едвардс, толку повеќе слушаме за проблеми со неговиот професионализам и способноста да победи“, се наведува во текстот.

На крајот Минесота со првиот пик го избра Ентони Едвардс, втор пик беше Џејмс Вајсман, а потоа дојдоа ЛаМело Бол и Патрик Вилијамс кои имаа многу проблеми со повредите.

Од поважните играчи, Тајрис Халибартон беше избран за 12-ти пик, Тајрис Макси беше 21-ви, а избрани се и Исак Окоро, Ониека Оконгву, Дени Авдија, Девин Васел, Кол Ентони, Дезмонд Бејн…