(ВИДЕО) Дуел по 5 години – Новак нема освоено сет против Киргиос, а сега падна и голем облог!

Loading

Големото финале на Вимблдон е и прилика за трета среќа на големиот шампион на Ол Ингланд Клуб, Новак Џоковиќ да ја оствари првата победа против незгодниот Киргиос – кој на претходните два меча нема ниту освоен сет.

фото: AP/Kirsty Wigglesworth, EPA/Neil Hall, Shutterstock

Поради нивната специфична врска со текот на времето и овој меѓусебен резултат – интересно беше да се слушне дека Новак и Киргиос биле „во преписка“ деновиве на Вимблдон.

Тениската јавност со нетрпение го очекува финалето на Вимблдон, а нивното ривалство на теренот не е нешто значајно, но надвор од теренот секогаш било жестоко.

Контроверзниот Австралиец со години без никаква причина без почит го критикува Србинот, но се чини дека е дојден моментот конечно да ги „закопаат секирите“.

Навестување веќе беше видено во јануари оваа година кога Киргиос го поддржа Новак за време на австралиската голгота…

Потоа стана поумерен во изјавите, а денеска се сретнаа на теренот и си размениле интересни забелешки.

Продолжи и на социјалните мрежи…

фото: Instagram/Nick Kyrgios

Се чини дека Ник го вовлече Ноле во својата игра, па затоа облогот на социјалните мрежи е намален.

Киргиос на шега го праша Џоковиќ: „Дали сме сега пријатели? Следуваше одговорот на Новак:

„Ако ме поканиш на вечера или пијачка, може. Победникот плаќа!“

На Австралиецот не му пречеше, дури предложи да излезат во ноќен клуб. Ова ќе биде еден од поспектакуларните натпревари оваа сезона.

Погледнете ги нивните единствени два меча во кариерата кој ги доби Киргиос во 2017 година….