(ВИДЕО) Џабе толкава прослава кога дојде шокот во 95-тата минута!

Loading

Имавме можност да погледнеме неверојатни сцени во Втората лига на Холандија каде Рода беше на прагот на промоција во Ередајс по одличната домашна победа од 2:0 над Камбур.

Приврзаниците на клубот од Керкраде истрчаа на теренот да го прослават триумфот со своите играчи, а резултатот од натпреварот директно влијаеше на нивниот тим.

Телстар водеше против локалниот ривал Гронинген, што беше резултатот што ги доведе „жолтите“ во елитното место на холандскиот фудбал.

Сепак, дуелот беше продолжен додека „гостите не постигнат гол“, а играчот на Гронинген Ван Берген го постигна израмнувачкиот гол во 95-тата минута, што значеше дека Рода сепак не е во првата лига.

Без разлика на оваа ситуација, за Рода не е се загубено, бидејќи во последното коло Гронинген и Рода ќе се сретнат во дербито во дуел кој ќе го реши патникот во повисок ранг.

На првиот меч меѓу двете екипи беше 0:0, па јасно е дека на тимот од Керкраде ќе му биде потребна победа на овој меч, додека на домашните ќе им треба и реми.