ВИДЕО: Бока Јуниорс се нови шампиони на Аргентина

Бока Јуниорс стана нов шампион на Аргентина. На коло пред крајот на првенството гигантот од Буенос Аирес победи со 1:0 против Тигре и стана шампион по 31 пат.

boca-campeon-20151

Единствениот гол на натпреварот на „Ла Бомбонера” го постигна Фабијан Монсон во 42 минута со глава по центаршутот од корнер на Николас Лодеиро. Со овој успех Бока собра 64 поени, 6 повеќе од вториот Сан Лоренцо.

По титулата во Италија Карлос Тевез се радуваше и на титула во родната Аргентина, а негова следна цел и неговите соиграчи е да ја завршат сезоната со двојна круна, односно да го освојат Купот на Аргентина против Розарио Централ.

Carlos Tevez, de Boca Juniors, celebra la conquista del título en la liga argentina, el domingo 1 de noviembre de 2015, tras vencer a Tigre (AP Foto/Natacha Pisarenko)

boca-campeon-2015

Клубот сепак сеуште заостанува по бројот на освоени титули од големиот ривал Ривер Плата кои станале шампиони 36 пати.