ШТО СЕ СЛУЧУВА со Теаквондото!? – МАКЕДОНИЈА остана без олимпијци за Париз во овој спорт!

Loading

Откако вчера Дејан Георгиевски ја разорача македонската јавност со поразот во 1/4 финалето на квалификацискиот турнир во Софија, денеска стигна ново разочарување за таеквондото како спорт.

И нашата единствена надеж за таеквондото да се најде на ЛОИ 2024 во Париз, Мила Рељиќ загуби уште во првиот круг од квалификациите.

Милијана Рељиќ не успеа да ја мине Холанѓанката, Ами Минк во првиот круг од борбите, односно во осминафиналето откако ги загуби двете рунди и беше елиминирана.

Па така за жал МАКЕДОНИЈА остана без свој претставник во таиквондото на Олимписките игри во Париз ова лето.

Од македонските таеквондисти секако очекувавме добар резултат и посакувавме медал, особено по освојувањето на среброто на Дејан Георгиевски во Пекинг.

И на крајот сите се прашуваме…. ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ТАЕКВОНДО спортот во Македонија??? 

Наместо голем напредок и уште поголеми резултати со медали, ние се вративме на почетокот….. ТАКА НЕ СЕ РАБОТИ ЛУЃЕ МОИ!!!!!!!