Потона Федерер на АТП листата – Ова му се нема случено повеќе од 20 години!

Loading

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер од денеска се наоѓа на 30-тото место на АТП листата.

федерер1

Федерер падна за 13 позиции на најновата листа, што го исфрли од Топ 20 за прв пат по 21 година. Последен пат тоа се случи на 8 јануари 2001 година.

Швајцарецот поради повреда долго време е надвор од терените, последниот настап му беше на Вимблдон минатата година.