Непозениот во рингот се враќа во октагонот – За противник ќе има јапонец, но правилата не се познати!

Loading

Поранешниот непоразен светски шампион во бокс, Американецот Флојд Мејведер Јуниор, познат и по прекарот ,,Пари,, ќе се бори во Јапонија во егзибициски меч против локалниот ММА борец Микуру Асакура.

фото: Ethan Miller/Getty Images

Промотерите најавија дека натпреварот е закажан за септември, а правилата и времетраењето на натпреварот се уште не се објавени.

Мејведер пред речиси пет години непоразен се повлече од професионалниот бокс, но се бореше во егзибициски мечеви.

Интересно е што на последниот меч, одржан во Лас Вегас, го победи ирскиот боксерски дебитант Конор Мекгрегор, најголемата ММА ѕвезда досега, прекинувајќи ја борбата во 10-тата рунда!

Пред нешто повеќе од три години, исто така во Јапонија, го нокаутира Теншин Насакува, познат јапонски кик боксер.

Мејведер во неделата беше примен во Меѓународната боксерска куќа на славните во САД.