Марчело Липи ја заврши тренерската кариера

Marcello-Lippi

 

Марлело Липи ке се пензионира од фудбалските терени на својата 66 годишна возраст, таквото решение доаѓа по освојувањето на титула со кинески Гуанжу. Тој во 2006 година со Италија го освои светското првенство, а во два наврати со Јувентус го има освоено скудетото 5 пати и Лига на Шампиони.

Во 2010 година повторно беше не чело на Италијанската репрезентација но тогаш бранителот на Светската титула по низа лоши резултати испадна од натпреварувањето  во фазата по групи.

Тој вели дека најголем претендент да го замени на клупата на Гуанжу е поранешниот капитен на Италија Фабио Канаваро додека тој ќе остане во Кина и ќе ја врши функцијата на спортски директор во клубот