КРАЈ на надежите за основање на Европската Суперлига – Англичаните донесоа конечна одлука!

Loading

Британската влада објави дека формирала независно регулаторно тело за англискиот фудбал кое ќе има задача да ги спречи клубовите да се приклучат во Европската Суперлига.

Една од целите е да се спречи затворањето на историските клубови.

,,Главните цели на ова тело ќе бидат да ги спречи англиските клубови да се приклучуваат на затворени натпреварувања, за кои се проценува дека ќе и наштетат на домашната лига. Целта е, исто така, да се спречи повторување на финансиските пропусти забележани во голем број клубови, како што се Бури и Маклсфилд. Планирано е да се заострат условите за новите сопственици и директори на клубови, со цел да се заштитат клубовите и навивачите. Навивачите ќе имаат можност да ги спречат сопствениците да го променат името на клубот, грбот и традиционалните бои. Исто така, сакаме да обезбедиме правична распределба на парите во англискиот фудбал, се вели во соопштението на Би-Би-Си.

Би-би-си потсетува дека шест англиски клубови, Арсенал, Челзи, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и Тотенхем, беа меѓу 12-те клубови кои ја основаа Европската Суперлига во април 2021 година.

Тие клубови го напуштија натпреварувањето по два дена по бројните критики од навивачите и британската влада.