Кој ќе го суди утрешното финале на Лигата на нации меѓу Хрватска и Шпанија?

Loading

Третото издание на Лигата на нациите каде ќе се сретнат Хрватска и Шпанија се игра утре од 20:45 часот на стадионот „Де Куип“ во Ротердам.

УЕФА одлучи истото да го суди Феликс Цвејер, 42-годишниот Германец од Берлин. Цвејер никогаш не и судел на Хрватска, но затоа судел хрватски клубови кои немале голем успех под негова палка.

На пет средби забележаа само една победа, тоа беше Динамо Загреб над Лудогорец во 2012 година. Динамо има и два порази, од Чорноморец во 2013 година и Севиља во 2016 година.

Риека од Олимпијакос во 2017 година и Хајдук од Макаби од Тел Авив во 2016 година. Технички Хајдук победи со 2:1 во 90 минута, но беше елиминиран по пенал.

Помошни судии ќе бидат сонародниците на Цвајер, Стефан Луп и Марко Ахмулер, а четврти судија ќе биде Словакот Иван Кружилак. Во ВАР собата ќе седнат Германецот Свен Јаблонски и Англичанецот Стјуарт Атвел.