Катар 2022: СЕНЗАЦИЈА, европскиот шампион ќе игра бараж – Дали се повторува историјата за Италија?

Loading

Уште една сензација се случи во квалификациите за Светското првенство во Катар 2022 година. 

фото:Profimedia

Имено, официјалниот европски шампион Италија ќе мора да игра во баражот.

Швајцарските фудбалери директно се пласираа на Мундијалот, додека Италијанците во последното коло, исто како и вчера, Португалија падна на второто место и отиде во плеј-оф!

Исходот во групата Ц беше во најмала рака шокантен – Италијанците и Швајцарците имаа ист број бодови, азурите имаа два гола подобра гол разлика.

Сепак, Швајцарците во вториот дел ја наполни мрежата на Бугарите и славеа со 4:0.

Така, Швајцарците ги натераа Италијанците да бркаат во финишот дури три гола во кои не успеаја, ниту победија, па европскиот првак оди во плеј-оф, исто како и Португалија!

Интересно, Швајцарците имаа подобар меѓусебен дуел, па Италијанците и да победија со 1:0, двете екипи ќе имаа гол разлика 14:2, но голот на гости кај Швајцарците беше клучен во меѓусебни дуели.

Во првиот меч Швајцарија и Италија одиграа без голови, додека пред три дена беше 1:1, Џорџино промаши пенал во финишот, што ги чинеше Азурите директен пласман.

Италија ќе мора повторно да оди во плеј-оф нешто слично како и по квалификациите за СП 2018 година.

Тогаш беа втори во групата зад Шпанија, а потоа сензационално загубија од Шведска (0:1, 0:0).

Така Италијанците за прв пат по 60 години останаа без пласман на најголемото светско натпреварување.

Дали историјата се повторува?