ЈУГОСЛАВИЈО, ова те обединува – Хрватите, Словенците, Србите, Босанците и Црногорците ги поврзува една голема нула!

Ја разбираме одбраната и сè, но што е ова ?! Каков фудбал е ова? Нека не случајно некој се жали дека нема публика на стадионите. Кој сака да изгуби 90 минути гледајќи натпревари каде головите се именка?

Двоцифрен е бројот на натпревари во лигите на поранешна Југославија минатиот викенд кои завршија без голови – 0:0, 0:0, 0:0, 0:0 и така натаму.

Антипропагандата на фудбалот беше во делот од Копер, преку Сплит и Осиек, до Бјелина, Требиње, потоа Петровац и Голубовац, па сè до Белград и околината.

Жалам за навивачите кои се најдоа на стадионите на кои не видоа ниту еден гол.

А знаете ли што е најсмешно од се? Тоа што секој ден слушаме од тренерите кои работат во регионот како се повеќе се стремат кон напаѓачки фудбал и игра за гол повеќе.

Како што може да се види од резултатите, куртоазните изјави очигледно се без покритие. Сите играат напаѓачки фудбал, а 12 натпревари завршија 0:0!

Некои ќе речат: добра одбрана, но се чини дека сме многу поблиску до тоа дека е крајно скромен офанзивен квалитет, како и тактиката на автобус пред голот.

Така беше на натпреварот Партизан – Напредак. Гостите не бираа средства да ја задржат нулата, па второто полувреме мина повеќе во тркалање отколку во фудбал.

Фудбалот се игра поради навивачите, а тие сакаат да ги гледаат головите. Со вакви резултати и тие мал број на луѓе кои ги следат ќе ги избркаат …