Искрено од Новицки – Едвај одам, скоро сум неподвижен како последица од играњето во НБА!

Loading

Дирк Новицки, најдобриот германски кошаркар на сите времиња и легенда на НБА, се соочува со сериозни здравствени проблеми.

Последиците од играњето за Далас Маверикс од 1998 до 2019 година го направија својот данок. Дирк Новицки вели дека последните години од играњето кошарка го чинело неговото здравје. Германецот е висок 213 сантиметри и тежок повеќе од 110 килограми.

,,Постојано мислам дека тие последни две години во НБА сигурно не вредеа (да се играат). Имаше одлични моменти, секако, но тимот не се снајде најдобро и реалноста е дека едвај се движев – изјави Новицки.

фото: Tony Gutierrez/Associated Press

Огромните физички напори и преоптоварувањето на телото на Дирк Новицки сега даваат резултати.

,,Да се ​​пензионирав две години порано, сигурен сум дека сега подобро ќе се движев. Можев да играм фудбал со децата од време на време. Не можам сега да го правам тоа. Фудбалот е одличен спорт, многу забава. Но, ако не можете да се движите како што рекол Бог, тешко е. Се обидувам да играм неколку пати неделно, но речиси сум во мирување. Скоро се што играм е тенис во двојки. Погодувам неколку форхеди, но не многу друго.

Новицки одигра 21 година за Далас во НБА. Неговиот живот е полесен со сопругата Џесика Олсон и трите деца, ќерката Малаика (9) и двата сина Макс (7) и Морис (5).

,,Сега е најдобро што можам да направам е да си го организирам времето. Можам да одморам цел месец и да се посветам на домашните работи со жена ми. И тогаш можам да бидам поактивен со недели како советник на Мавси. Сега сум свој шеф. Затоа им кажав на менаџерите на Маверикс дека сега тоа е улогата што ја сакам, а да бидам редовен вработен, вака ми е многу удобно – ги пренесува зборовите на Новицки шпанското радио „КаденаСер“.