Го стигна реалноста – Овој српски клуб испадна од лигата поради долг од 5000 денари!

Loading

Фудбалскиот клуб Будуќност Ариље доживеа несекојдневна судбина. Тие се казнети со 9.500 динари поради одземање на два бода, со што се спушти на табелата во српската трета лига Запад. Па така следната сезона ќе игра во четвртиот ранг на српскиот фудбал.

фото: Printscreen/Youtube/Fudbal Zapadne Srbije

Се започна на 22 мај, кога Будуќност ја пречека Слобода од Ужице.

Домаќините од Ариље по натпреварот не ги подмирија обврските кон четвртиот судија Никола Вујовиќ (6.600 динари) и кон делегатот Игор Уљаревиќ (платени 11.500 динари од вкупната сума од 14.400 динари).

Во предлозите на натпреварот се предвидува клубовите да се обврзат во целост да ги платат трошоците на официјалните лица во рок од 72 часа од денот на натпреварот.

Будуќност тоа не го направи до 25 мај, кога тимот гостуваше на Слога во Пожега, но и на 29 мај, кога во Ариље пристигна Раѓевац од Крупањ.

Четвртиот судија ги доби своите 6.600 динари на 30 мај, додека делегатот ги преостанатите 2.900 динари на 31 мај, што значи дека Будуќност одигра два натпревари под суспензија.

Поради тоа клубот од Ариље беше казнет со одземање два бода само ден пред последното коло.

Па така паднаа на 27 бода, со бод помалку од Слога од Краљево, која од тој момент беше прва екипа во безбедната зона.

Оваа вест го привлече вниманието на претседателот на Синдикатот на професионални фудбалери, Мирко Поледица.

Во последното коло Слога од Краљево беше поразена од истоимената екипа во Бајина Башта (0:3).

Но, ниту Будуќност не успеа да го искористи поразот, бидејќи на домашен терен загуби од Јединство од Уб со 0:2.

На крајот долгот на клубот од Ариље од 9.500 динари чинеше многу повеќе, но ја покажа и реалноста на српскиот фудбал во сезоната во која и Звезда и Партизан за првпат играа во Европа во април.

Интересно е што Будуќност на Ариље во март минатата година беше во центарот на вниманието со најголем број гледачи во Европа при епидемиолошките мерки.