Го сака Путин, а сите го растргнаа поради тоа – Играше за Реал, па замина во Москва!

Loading

Емануел Адебајор признава дека е голем обожавател на Владимир Путин.

фото: AFP OR LICENSORS

Познатиот напаѓач Емануел Адебајор (38) ја шокираше јавноста во Англија, земјата во која го помина најголемиот дел од својата кариера, бидејќи минатиот викенд присуствуваше на свечен настан во Москва.

Најмногу контроверзии не предизвика одењето, туку начинот на кој Адебајор зборуваше за рускиот претседател. Не штедеше пофални зборови за Владимир Путин, па по Берни Еклстоун е уште една спортска личност која го поддржа првиот човек на Русија.

Адебајор присуствуваше на доделувањето на „РБ наградите“ во Москва и објави серија фотографии од главниот град на Русија и им се заблагодари на организаторите, додека британските медиуми додаваат дека тој е „путинофил“.

„Го сакам Путин како човек. Тој е личност со карактер. Кога ќе каже не, тогаш е не. Кога ќе каже да, тогаш е да“, изјави славниот напаѓач на Арсенал, Манчестер Сити, Реал Мадрид и многу други клубови, со што ги изненади фановите со својот однос, па го „бомбардираа“ со коментари на Инстаграм.

„Она што најмногу ми се допаѓа кај него е високото ниво на дисциплина. Кога ќе каже нешто, тој дефинитивно го прави тоа.

Последен клуб за кој играше Адебајор беше тогоанскиот Семаси. Тој порасна во Мец, играше за Монако, а потоа дојде во Арсенал.

За „топчиите“ постигна 46 гола, а потоа ги „гризна“ во срце со преселбата во Манчестер Сити.

Играше и за Реал, Тотенхем, Кристал Палас, Башакшехир, Кајзериспор и Олимпија.