(ФОТО) Како Бекам направи револуција на фудбалот во САД – Инкасираше богатство, а еве и на што заработуваше!

Loading

Вистинската трансфер бомба се случи во 2007 година, кога Дејвид Бекам се пресели од Реал Мадрид во Ла Галакси.

фото: Profimedia

Иако во тој момент беше во одлична форма, славниот фудбалер прифати да ја смени средината за значително помала плата, дури 70%.

Сепак, во договорот имаше различни клаузули кои подоцна му овозможија да заработи неверојатни 500 милиони долари.

Имено, Бекам успеал да се избори за процент од вкупните приходи на тимот, вклучувајќи ги сите можни работи (продажба на дресови, билети и спонзорства, па дури и пиво што се продавало на натпреварите).

На почетокот многумина мислеа дека нешто „не е во ред“ со Бекам, но се покажа дека тој потег му донесе огромна сума на пари. На овој начин тој многу придонесе за популаризација на фудбалот во Америка.

По неговото преселување во Америка, посетеноста на натпреварите се зголеми за дури 40%, а уште поважно, лигата значително се прошири.

фото: JEN LOWERY / SHUTTERSTOCK EDITORIAL / PROFIMEDIA

Во периодот од 2008 до 2012 година, Бекам мина два мандати на позајмица во Интер, во кои запиша вкупно 33 настапи и постигна два гола.

Од 2010 до 2012 година, тој одигра 118 натпревари за Галакси и постигна 20 голови.

Со тимот од Лос Анџелес освои две титули во МЛС купот – во 2011 и 2012 година. Тие трипати ја освоија Западната конференција, во регуларниот дел и во плеј-офот, а во 2010 и 2011 година дома го однесоа трофејот од турнирот „Supporters Shield“.