(ФОТО) Игра за милиони во НБА, а се брука за 2000 долари – Зошто членот на Лејкерс стана потсмев на интернет?!

Loading

Кошаркарите на Лејкерс поведоа во серијата против актуелниот шампион Голден Стејт (2:1) во полуфиналето на Западната конференција.

фото: PETRE THOMAS-USA TODAY SPORTS

Лејкерси победија во третиот дуел со високи (127: 97), но еден од нивните играчи се најде во центарот на вниманието од други причини.

Станува збор за Џаред Вандербилт (24) стана предмет на потсмев на социјалните мрежи бидејќи беше откриено дека облеката што ја носи  ја позајмува, а потоа ја враќа во бутиците од кои ја земал!

Џеред сака да се фали со своите стилови на неговиот Инстаграм профил кој е полн со фотографии од облеката што ја носи кога доаѓа на натпреварите, а неговата мала тајна ја открил човекот кој му продал едно од последните парчиња.

Наводно, Вандербилт го купил аутфитот за две илјади долари, го искористил за натпреварот против Голден Стејт, а потоа го вратил во продавница и ги зел назад парите што ги вложил во својот изглед за тој натпревар.

„Убав дечко. Во понеделникот купи облека вредна 2.000 долари“, напиша вработената покрај фотографиите и додаде: „Таа облека ја носеше во салата пред и по натпреварот, а потоа ја врати. Не бев во продавницата, но еден од соработниците ја зеде облеката назад. Господ знае зошто го направи тоа. Само така ја користеше облеката. Ако немав причина да ги мразам Лејкерси, сега имам“.

Овој потег на Џаред Вандербилт предизвика многу коментари на социјалните мрежи. И додека многу фанови на НБА коментираа дека таквиот потег не е нималку пристоен, имаше и такви кои извлекоа детални бројки за неговите договори.

Пред две сезони тој во Минесота заработи околу четири милиони долари, додека неговите приходи во Лејкерси се уште поголеми. Оваа сезона Џаред би требало да заработи нешто помалку од 4,4 милиони долари, додека во следната сезона таа сума ќе биде околу 4,7 милиони.

Вандербилт беше избран како 41-ви пик на драфтот во 2018 година, а досега смени неколку тимови во НБА.

Орландо го избра и веднаш го трејдуваше во Денвер, од каде дури три пати замина во Развојната лига на позајмица. Подоцна играше за Минесота, како позајмен, а подоцна и за Јута, од каде што се приклучи на Лејкерс.