Еден од најпознатите кошаркарски тренери и член на Куќата на славните доаѓа во Белград!

Loading

„Белградска кошаркарска клиника – Душан Ивковиќ“ годинава ќе биде убедливо најдобриот тренерски семинар во светот.

фото: Twitter/UKTS

На тоа недвосмислено укажува списокот на предавачи што успеа да го обезбеди Здружението на кошаркарски тренери на Србија, а во кое се наоѓа и познатиот тренер на Универзитетот во Кентаки – легендарниот Џон Калипари.

Експертот кој е член на Куќата на славните во Спрингфилд, победник на NCAA шампионатот во 2012 година, тренер чии 52 играчи беа драфтувани во НБА, од кои четворица беа први пикови, што е рекорд во САД, и со Универзитетот во Кентаки има договор вреден 9,27 милиони долари.

,,Во септември минатата година започнавме опсежни подготовки за 21. издание на белградската кошаркарска клиника – вели генералниот секретар на Здружението на кошаркарски тренери на Србија, Страхиња Васиљевиќ и најзаслужниот човек што Калипари ќе им одржи предавање на српските тренери.

,,Со Џон Калипари стапивме во контакт преку Дражен Зловариќ, поранешен помошник на Рик Барнс, тренер на Универзитетот во Тенеси. Барнс своевремено беше предавач на „Клиниката“, а беше воодушевен од нашиот семинар и од начинот на кој се обучуваат тренерите во Србија. Калипари ги добил најдобрите можни препораки од многу луѓе и тренери од Америка и тоа е главната причина поради која се согласил да дојде во Србија – објаснува Васиљевиќ и додава:

фото: Promo

Тренерите во Србија навистина ќе имаат голема привилегија, бидејќи Калипари е ѕвезда на американската кошарка, а според најавите треба да одржи предавање на тема неговите офанзивни акции.

Заедно со Калипари, на „Белградската кошаркарска клиника – Душан Ивковиќ“, која ќе се одржи на 1 и 2 јули, меѓу предавачите ќе биде и легендарниот италијански тренер Еторе Месина, најдобриот тренер во овосезонскиот Еврокуп Душан Алимпијевиќ и шефот на стручниот штаб на Алба Берлин и овогодишен победник на Купот на Германија – Израел Гонзалес.

,,Списокот на предавачи не е затворен, бидејќи сме во финални преговори со уште еден тренерски великан од Америка. Со оглед на тоа што нашиот семинар годинава го доби името на Душан Иваковиќ, имаме дополнителна обврска „Клиниката“ да биде организирана на врвно ниво – заклучи Васиљевиќ.