ВИДЕО: Дортмунд го елиминира Баерн од германскиот куп на пенали

Тимот на Јурген Клоп, Борусија Дортмунд се пласираше во финалето на германскиот Куп, откако во полуфиналето го елиминираше големиот ривал Баерн Минхен по подобро изведување на пеналите.

Bayern Munich's Philipp Lahm (L) slips as he takes a penalty after extra time and misses, during their German Cup (DFB Pokal) semi-final soccer match against Borussia Dortmund in Munich, Germany April 28, 2015.             REUTERS/Michael Dalder (GERMANY  - Tags: SPORT SOCCER) DFB RULES PROHIBIT USE IN MMS SERVICES VIA HANDHELD DEVICES UNTIL TWO HOURS AFTER A MATCH AND ANY USAGE ON INTERNET OR ONLINE MEDIA SIMULATING VIDEO FOOTAGE DURING THE MATCH.

Натпреварот по 120 минути на „Алијанц арена“ беше 1:1. Левандовски во 30.минута погоди за предност на баварците, а во второто полувреме по 65 минута и влегувањето на Михтаријан, Дортмунд израмни на 1-1.

Ерменскиот репрезентативец нафрли, а Обамејанг го совлада Ноер. Во последните десет минути Ноер два пати го спречи Ројс да го реши натпреварот, додека во продолжението Швајнштајгер имаше две изгледни шанси но не успеа да погоди.

dort1

Во пенал серијата голови постигнаа само Гундоган и Кел, додека четворица играчи на Баерн не реализира Лам, Чаби Алонсо, Геце и Ноер, за Борусија пенал не реализираше и Хумелс.

Нова повреда заработи Робен, кој пропушти 7 натпревари и се врати во тимот. Влезе во игра во 68.минута но само 15 минути подоцна замина во соблакувалната.

Борусија Дортмунд во финалето, кое се игра на 30.мај во Берлин, ќе игра против победникот од полуфиналето помеѓу Арминија Билефелд и Волфсбург кои играат вечерва.