Џордан се премисли, не го продава Шарлот Хорнетс и тоа само поради еден играч!

Loading

Мајкл Џордан ги олади плановите да го продаде мнозинскиот удел во Шарлот Хорнетс што го има од 2010 година.

Најдобриот кошаркар на сите времиња сакаше да заработи од имотот кој тогаш го плати 275 милиони долари, а сега вреди 1,7 милијарди.

Но, ќе вредеше многу повеќе ако имаше малку повеќе среќа во драфт-лотаријата 2023.

На годинешниот НБА драфт прв избор ќе биде преку 220 сантиметри високиот Французин Виктор Вембањама, најочекуваниот кошаркар во НБА од Леброн Џејмс пред 20 години.

Според проценките на ESPN, вредноста на Хорнетс би скокнала за половина милијарда долари, на 2,2 милијарди, доколку го имаа првиот пик и правото да го изберат.

Но, Сан Антонио Спарс го добија првиот пик, па Хорнетси мораа да се задоволат со вториот, иако не можат да добијат играч кој може целосно да ја оживее франшизата со него.

Иако од спортски аспект би било пологично да се донесе Вембањама за да му понудиме да остане и да ја започне најуспешната ера во историјата на клубот, од финансиска гледна точка попаметно е да се чека вредноста природно да расте.

Ги чекаше резултатите од лотаријата за да види што понатаму

Џордан веќе подолго време преговара со малцинскиот сопственик Гејб Плоткин и малцинскиот сопственик на Атланта Хокс, Рик Шнал, да им го продаде најголемиот дел од сопственоста и да остане во клубот како малцински сопственик.

„Јордан чекаше можност да го добие првиот пик на драфтот пред да одлучи дали ќе продолжи со продажбата на клубот“, пишува ESPN.

Добивањето на вториот пик само им донесе главоболка на Хорнетс бидејќи вториот најголем талент на располагање е плејот Скут Хендерсон, чии карактеристики не треба да се совпаѓаат со нивниот најдобар играч Ламело Бол.

Затоа тие размислуваат да изберат некој друг, како крилниот напаѓач Брендон Милер, или да тргуваат со пик кој би бил многу покорисен за другите.