Дали во Шпанија се повторува чудото на Лестер? – Никој не верува во нив, ги рушат сите и одат на титулата!

Loading

Лестер Сити од никаде дојде и ја освои шампионската титула во Англија во сезоната 2015/16.

Но, сега нешто слично може да се случи и во Шпанија каде Жирона игра неверојатно. Многумина ги отпишаа и пред сезоната, особено кога си замина Ориол Ромеу.

Но малиот клуб од Каталонија не се откажува и дава отпор и покрај сите прогнози дека во одреден момент ќе „паднат“.

Така остварија неверојатна победа над Атлетико Мадрид со голот на Иван Мартин во судиското надополнување за победа од 4:3.

Со новите три бода Жирона и Реал Мадрид се изедначени на половина од сезоната во Ла Лига. И двата тима имаат идентичен учинок од 48 бода (15 победи, три нерешени и еден пораз).

Сепак, добро знаеме колку е поскап и поквалитетен Реал Мадрид. Па резултатот на Жирона е светска сензација, на исто ниво како и Лестер.

Ќе видиме дали Каталонците ќе продолжат да го сонуваат својот сон во иднина и дали е можно да издржат до крај против Реал Мадрид, но ќе им треба и малку среќа.