Академијата на Реал растура низ Европа – Колку заработи кралскиот клуб од младинската школа?

Loading

Се чини дека Академијата на Барселона беше значително попозната по квалитет во споредба со Академијата на Реал Мадрид до сега, но се чини дека работите полека се менуваат.

Реал Мадрид може да се пофали со голем број на ограноци од својата школа во последните десет години, единствениот проблем е да се создаде играч кој ќе биде лидер на тимот бидејќи тоа не им успева во последните години.

Сепак, во последните седум години од трансферот на играчи кои доаѓаат од академијата успеаја да заработат околу 340 милиони евра, некои преку директни трансфери, некои преку позајмици, некои преку пари што им следуваат од обештетувањето на тренинзите.

Годинава таа бројка е околу 20 милиони, Борха Мајорал е носител со продажба од 10 милиони евра, од продажбата на Мигел Гутиерез има и сериозна добивка од 4 милиони, Виктор Чуст е продаден за милион …

Претходно заработија 30 милиони од продажбата на Серхио Регијон, околу 14 милиони од Оскар Родригез, 20 милиони од Раул Де Томас…

фото: Profimedia

Интересно, тие дури и не се сметаат за играчи кои играле само во Кастиља, односно во Б тимот на Реал Мадрид, туку исклучиво производи на нивната школа.

Вистински импозантна бројка за последните седум години, академијата на Реал е огромна машина за правење пари…