Видео: Денвер Бронкос го освои јубилејниот 50-ти Супер бол во НФЛ лигата!

Loading

НФЛ тимот на Денвер Бронкос триумфираше во финалето на јубилејниот 50-ти Супербоул, откако во Санта Клара, славеше над Каролина Пантерс со 24:10.

A detail view of the Vince Lombardi Trophy and the 50 numerical symbol indicating the celebration of upcoming Super Bowl 50 is seen during a media availability at the NFL Network studios, Wednesday, Sept. 9, 2015, in Culver City, California. (AP Photo/Danny Moloshok)

На тој начин Денвер ја освои својата прва титула по 1998 година, вкупно трета во историјата на тимот.

Финалниот меч во Санта Клара го реши одбраната на Денвер, која во целост го исклучи од игра квотербекот на Каролина Камерон Њутон.

Во одбраната доминираа Вон Милер и Демаркус Вер, а овој првиот ја доби наградата за најкорисен играч МВП на финалниот меч.

super-bowl-501

МВП-то од сезоната Њутон стигна до 265 префрлени јарди, но ја продолжи традицијата од сезоната 1999/2000, најкорисниот играч од лигашкиот дел да не победи во најважниот натпревар.

Тренерот на Денвер, Гери Кубиак стана првиот тренер со победа во Супер Бол како играч и тренер со ист клуб.

super-bowl-502 super-bowl-503

Со оваа титула, втора во кариерата, еден од најдобрите квотербекови во историјата на НФЛ лигата, Пејтон Менинг најверојатно заминува во пензија.