Тимот на Челзи со петарда го елинимираше Манчестер Сити од понатамошните натпревари од англискиот ФА куп односно во натпревар од осминафиналето.

LONDON, ENGLAND - FEBRUARY 21 : Eden Hazard of Chelsea celebrates after he scores a goal from a free kick to make it 4-1 during the Emirates FA Cup match between Chelsea and Manchester City at Stamford Bridge on February 21, 2016 in London, England. (Photo by Catherine Ivill - AMA/Getty Images)

Овој натпревар требаше да биде дерби во оваа фаза од ФА купот но тимот на Челзи конечно проработе како што и доликува на еден англиски шампион.

Менаџерот на Манчестер Сити, Мануел Пелегрини, реши против Челзи во Лондон да настапи со комбиниран тим и тој експеримент го чинеше висок и убедлив пораз.

Диего Коста постигна гол за Челзи во првото полувреме, а резултатот на 1-1 го израмни Фуапала. Н

о во второто полувреме се случи вистинска рапсодија на ‘сините’ каде за 20 минути фудбалерите од Стемфорд Бриџ постигнаа 3 гола за 4-1. Вилијан во 48, Кејхил во 53 и Азар во 67 минута.

fa chek1

Потоа Оскар промаши пенал, а конечните Челзи-Манчестер Сити 5:1 ги постави Траоре Бертранд во 89 минута од средбата.

Покрај Челзи во четвртфиналето пласман обезбедија и Ридинд, Кристал Палас, Евертон, Вотфорт и Вест Хем.