Туре си заминува од Сити поради новиот менаџер на сините!

Loading

Јаја Туре дефинитивно го напушта Манчестер Сити на крајот од сезоната.

Стјуард Даунинг во дуел со Јаја Туре му недостасуваше малку да ја дуплира предноста на својот тим во второто полувреме

Туре и Пеп Гвардиола не се во добри односи, па Туре одличил да си замине од Сити по завршувањето на сезоната, кога Пеп ќе го преземе тимот на Манчестер Сити.

„Тури си заминува, но се надевам дека пред тоа да се случи ќе ја освои лигата и сите купови,,.

,,Не е прашање дали Пеп му е драг. Гвардиола може да го повика и да му рече дека го посакува во својот клуб или не“, се зборовите на агентот Димитри Селук.

Туре е во Сити од 2010 година и досега има 184 настапи за синити и постигнато 53 голови.