Сега и ,,Марфи,, му е крив на Ван Гал за срамниот пораз од Митјиланд!

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Луј Ван Гал по катастрофалниот и изненадувачки пораз од данскиот тим на Митјиланд со 2-1 го обвини Марфиевиот закон.

HERNING, DENMARK - FEBRUARY 18:  Louis van Gaal (L) Manager of Manchester United scratches his head while Ryan Giggs (C) assistant manager looks on during the UEFA Europa League round of 32 first leg match between FC Midtjylland and Manchester United at Herning MCH Multi Arena on February 18, 2016 in Herning, Denmark.  (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Јунајтед остана без првиот голман Де Геа кој на загревањето се повреди, па неговото место го зазеде Серхио Ромеро.

„Многу работи се одвиваат во главите на играчите и во првите 10-15 минути не бевме добри, но се разбудивме и дадовме гол, а можевме да постигнеме уште некој.

,,Во второто полувреме не победивме во ниту еден дуел. Не смеевме да го примиме вториот гол, но можевме и ние да дадеме. Лингард имаше две сјајни шанси, па мислам дека се беше до Марфиевиот закон“, нагласи менаџерот Ван Гал.

Нетрпението на газдите на клубот се полека се зголемува, а останува да видиме до кога Ван Гал ќе остане тренер на Манчестер Јунајтед.