Никси се најбогати од клубовите во НБА лигата!

Според угледниот магазин Форбс, НБА тимот на Њујорк Никси е најбогат клуб во лигата со 3 милијарди долари.

NEW YORK, NY - DECEMBER 08: The New York Knicks play the Boston Celtics at Madison Square Garden on December 8, 2013 in New York City. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement.  (Photo by Bruce Bennett/Getty Images)

Вредноста на клубовите во НБА лигата годинава се подобри во просек за 14 % во однос на претходната 2015 година, а вредноста на Њујорк Никс е подобра за 20% во однос на лани по договор со еден кабелски оператор и поради најдобриот приход во лигата од влезниците за најскапите билети.

Никси се четврта највредна спортска франшиза во САД, зад НФЛ тимовите Далас „Каубојс“ со 4 милијарди долари и Њу Ингланд „Петриотс“ со 3,2, додека бејзбол екипата Њујорк „Јенкијс“ вреди 3 милијарди долари.

Претходната година на врвот беше „Лејкерс“ а сега се втори на листата на Форбс со 2,7 милијарди долари што е четири 4% повеќе отколку минатата година.

Чикаго „Булс“ се трети, а нивната вредност се проценува на 2,3 милијарди долари, па следнуваат Бостон „Селиткс“ со 2,1 милијарда и Лос Анџелес „Клиперс“ со 2 милијарди долари.

Шампионот од минатата сезона тимот на Голден Стејт „Вориорси“ се наоѓа на 6-тото место на листата со 1,9 милијарди долари вредност која е подобрена за 46% најмногу поради новата арена која треба да се отвори за сезоната 2018/19.