,, Финале Милано ,, е називот на топката што Адидас ја претстави за финалето во ЛШ

Компанијата за спортска опрема Адидас, конечно ја престави топката со назив „Финале Милано“, со која ќе се играат натпреварите во нокаут фазата и финалето во Лигата на шампионите.

Adidas-Finale-Milano-2016-Ball1

Инспирација за топката е градот Милано, кој ќе биде домаќи на финалниот меч во Лигата на шампионите, а дизајнот ги вклучува некои од најлегендарните симболи на градот, прочуенета миланска Скала и скалите на стадионот „Сан Сиро“, местото на кое ќе се одигра завршниот меч во ЛШ во сезоната 2015/2016.

Adidas-Finale-Milano-2016-Ball

Вклучен е и логотипот на ЛШ, каде секоја ѕвезда има впечатлив изглед, што придонесува и за одличниот визуелен изглед, бидејќи се формира панел без опшиени рабови, што на топката и дава беспрекорен изглед.

Првите натпревари од осминафиналето на програмата се утре и во среда каде се среќаваат Бенфика-Зенит и ПСЖ-Челзи (вторник) и Рома-Реал Мадрид и Гент-Волфсбург (среда)