Златен медал со САД и МВП на кошаркарскиот турнир во Токио = Нов договор вреден 198 милиони долари!

Одличната игра на Кевин Дурент за репрезентацијата на САД на Олимпијадата во Токио каде беше прогласен за МВП на првенството и освоениот златен медал ги натера газдите на Бруклин Нетс да му го продолжат договорот на КД за уште 4 години.

дурент

Дурент се согласи да стави потпис на договорот вреден 198 милиони долари.

Минатава сезона во НБА, Дурент одигра само 35 мечеви со просек од 26.9 поени, 7.1 скокови и 5.6 асистенции по натпревар.

Во плејофот беше уште подобар каде на 12 средби реализира по 34.3 поени, 9.3 скокови и 4.4 асистенции.