Во премиер лигата ќе се случуваат големи промени следната сезона – Њукасл прв ќе тестира!

Loading

Премиерлигашот Њукасл објави дека следната сезона ќе започне тестирањето на трибините за стоење на неговиот стадион, Сент Џејмс Парк.

Њукасл изјави дека во југоисточниот дел на стадионот ќе биде поставен стоечки дел со простор за околу 1.800 навивачи.

Дел од трибината ќе биде наменет и за гостинските навивачи.

Клубот исто така изјави дека 75 навивачи анкетирани на интернет се за воведување на таканареченото „безбедно стоење“ на Сент Џејмс Парк и дека 70 анкетирани ги идентификувале избраните делови од трибините како „совршени локации“.

Минатата година УЕФА одобри програма со која ќе се овозможи тестирање на стоечките трибини во Франција, Германија и Англија.

Постојаните области беа забранети по трагедиите во Хилсборо во 1989 година (97 навивачи на Ливерпул загинаа) и на стадионот Фуриани во Бастија во 1992 година (19 загинати за време на натпреварот Бастија-Марсеј).