(ВИДЕО) Животна приказна за Новицки – Девојката го лажеше дека е трудна, и купи прстен, а таа му направи пекол!

Loading

Дирк Новицки не е само еден од најдобрите кошаркари на сите времиња. Славниот Германец е еден од најскромните и најпристојните спортисти досега.

фото: Tony Gutierrez/Associated Press

Но, неговиот живот не бил среден како што треба. На врвот на кариерата мораше да помине низ пекол во приватниот живот. Неговата тогашна свршеница била уапсена поради измама.

Кристал Тејлор беше уапсена од американските власти на 6 мај 2009 година во куќата на Дирк. Полицијата и доставила две потерници, првиот за прекршување на условниот отпуст и вториот за кражба на пари за услуга.

Се започна со одлуката на Холгер Гешвинднер, германскиот тренер кој беше вработен како ментор на младиот Новицки, да го провери Тејлор и предбрачниот договор што требаше да го потпише со Дирк.

Не ја сакал девојката од почетокот и се сомневал дека крие нешто од своето минато. Истрагата отвори „пандорина кутија“.

Дирк и Кристал се свршија во јули 2009 година, а Новицки и купи прстен вреден 250.000 долари.

фото: Zumapress

Сепак, истрагата подоцна откри дека Тејлор имала минато вмешаност со криминал. Пет години претходно, таа му должела на стоматолог дури 20.000 долари за услуги.

Таа имала и долг од 330.000 долари од претходниот брак. А сето тоа следува по 1999 година кога е осудена на условна казна за фалсификување документи.

За да го претвори животот на Дирк во пекол, Кристал се потрудила тврдејќи дека била бремена во моментот кога била уапсена во куќата на Новицки. Сепак, затворските записи ги негираат нејзините тврдења.

Самиот Новицки беше толку скршен што долго време не сакаше да излегува во јавност, надвор од натрепарите.

За негова среќа, по крахот на таа врска си ја пронајде љубовта на својот живот. Ја запозна Џесика Олсон, со која се ожени во 2012 година.

Една година претходно освои шампионски прстен во НБА со Далас Маверикс.