ВИДЕО: Вечната мистерија на боемскиот живот – За кого навиваше Тома Здравковиќ?

Loading

Животот на Тома Здравковиќ е честа тема за разговор во општеството и на социјалните мрежи откако филмот „Тома“ ја виде светлината на денот, што предизвика големо внимание во јавноста.

Легендарниот пејач имаше специфичен, боемски начин на живот, кој исто така е претставен во споменатиот филм, а фановите на Црвена Звезда и Партизан се особено заинтересирани за дискусијата за навивачката ориентација на Здравковиќ.

Двете страни имаат свои аргументи, па дури и докази, сепак, за кого навивал Тома е вистинска мистерија.

За почеток, поддржувачите на црвено-белите најдоа стара снимка на Тома Здравковиќ, каде што можете да го видите како вели „Јас сум фан на Звезда“, што е, неспорно, валиден „доказ“ за навивачката припадност на познатиот пејач.

Исто така, тука е и неговото интервју објавено во списанието Звездена ревија под наслов „Сакам фудбалски боеми“.

– Го ценам Рајко Митиќ, Џајиќ, Пикси и другите великани на нашиот клуб кои ја направија Ѕвезда она што е денес. Па, би бил луд да не ги ценам. Тоа значи дека не би знаел ништо. А јас знам, ги гледав сите. Порано доаѓав на стариот стадион. Потоа гледав од ден на ден како Маракана се крева и расте. Денес, кога ќе дојдете во Звезда, имате што да видите. Светско фудбалско чудо. Велат – а Партизан? Ма каков, тоа е како да се споредуваат електронската индустрија и Филипс. Глупости … Го обиколив целиот свет, но фактот дека постои Црвена Ѕвезда и каков џин е тоа, ретко кој клуб може да се пофали.

Судејќи според интервјуто од Звездена ревија, Здравковиќ имаше посебна наклонетост кон одредена група фудбалери, меѓу кои беше и Драгослав Шекуларац.

– Моето срце чука за коцкари кои живеат полн живот, исто како што јас го живеев. Тие не го споделуваат својот талент „на лажица“, туку безмилосно го трошат, па што ќе се случи ќе се случи. Такви беа Шекуларац, Срба Стаменковиќ, Сеад Сушиќ … и покојниот Зоран Миладиновиќ од други клубови, пред се. Сепак, за сите нив, Шеки е Индијанец! Чудо од човек. Колку ноќи поминав со нив во Кристалниот бар… Што му недостига на Шекуларац? Тој ќе биде запаметен како чудо од човек и талент засекогаш. Некои сега велат дека Шекуларац не одиграл ниту 400 натпревари за првиот тим на Звезда, а некои, а да не ги спомнуваме нивните имиња, играле уште повеќе. И сега за да ги наброите оние што играле 400 и повеќе, можеби не сте слушнале за нив. Во ред, ти си, но мојот 12-годишен син не е. А за Шекуларац? Штом ќе почнете да ве интересира фудбалот, слушате за Шекуларац, сакале или не – рече Тома Здравковиќ.

Но, ниту сето тоа не е доволно за приврзаниците на клубот од Хумска да го прифатат Тома Здравковиќ. Го најдоа својот кец во ракавот, а тоа е постаро интервју со Здравковиќ, кое беше споделено и на страница посветена на легендарниот пејач.

Во тоа интервју, кое беше направено на интересен начин за музичкиот весник Сабор на 12 март 1984 година, на прашањето „клубот што го поддржувам“одговори „Секој што игра против Црвена Звезда“.

Чудно, но се e документирано. И денес, 30 години по смртта на Томa Здравковиќ, останува мистерија. Споменот на легендата не згаснува, за што сведочи и успехот на филмот…