ВИДЕО: Пред 25 години виден е еден од најубавите голови во историјата на фудбалот – Мајсторија која не се заборава!

Loading

На денешен ден, 12 октомври 1996 година, беше виден еден од најубавите голови во историјата на фудбалот.

Бразилецот Роналдо Луис Назарио да Лима ја изведе мајсторијата на натпреварот против Компостела, за која се зборува и денес.

Популарниот Зуба го започна слаломот од својата половина, нанижа седум играчи за 12 секунди. Го влечеа, го тепаа, но не успеаја да го соборат, стигна до противничкиот гол и ја заби топката во мрежата.

Тогашниот тренер на Барселона, Боби Робсон, не можеше да им поверува на своите очи.

Насловната страница на престижната „Марка“ следниот ден гласеше: „Враќањето на Пеле“.

Интересно, една американска компанија сакаше да ја искористи оваа цел за рекламирање, па ги контактираше жртвите од мајсторството на Роналдо. Сепак, играчите на Компостела одбија богата понуда.

“Тој еднаш не понижи, но веќе нема. Нема шанси да го направиме тоа”, рече тогаш фудбалерот Хозе Рамон.