(ВИДЕО) Повеќе не е веган? – Новак направи голема промена, а еве како се храни сега!

Loading

По освојувањето на Вимблдон и величествениот дочек во Белград, Новак Џоковиќ се упати кон Високо каде што гостуваше на отворањето на тенискиот комплекс.

фото: telegraf.rs

Српскиот тенисер одлично се забавуваше и, можеби уште поважно, ја забавуваше публиката на местото кое често го посетува.

По 21-от Грен слем трофеј, посетата на босанската пирамида на сонцето донесе нови информации за исхраната на Новак, за која често се зборуваше низ годините.

фото: Visoko.co.ba/Neven K.

Џоковиќ повеќе не е веган, барем според информациите кои ги откри Мирсада Гудеговиќ, сопственичката на ресторанот „Колиба“, која подготвувала храна за Новак и останатите гости.

„Новак ништо не порача, јас му подготвив ручек по мој избор за него и за Семир. Јадат што сакаат. Семир е и вегетаријанец, месо јадеше само неговата сопруга Сабина. Сега Ноле јадеше уштипци од брашно од хељда, фалафел (крокети од наут), разни сирења… Пиеше и природни сокови, се разбира, без додаден шеќер“, изјави Мирсада за Информер.рс, додавајќи дека српскиот тенисер се уште не јаде месо, туку јаде храна од животинско потекло како млечни производи и јајца, што значи дека сега е вегетаријанец.

Мирсада рече дека Џоковиќ редовно доаѓа во ресторанот кога го посетува Високо.

“Тој доаѓа секој ден кога е во Високо. Вели дека му се допаѓа сè. Сега не јадеше само супа, бидејќи тоа би било премногу за него. Благодарен е за што и да добие, таков е човек. Можеби нешто не му се допадна, но секогаш се фали. Знам дека особено сака уштипци“, рече таа и додаде дека Ноле не добил посебен третман.

„Нормално имаме вегетаријанско и веганско мени, бидејќи често кај нас доаѓаат странци кои така јадат. Таква храна не купуваме само поради Новак“, нагласува Мирсада.

Покрај тоа што е воодушевен од Новак како личност, Мирсада вели дека помогнал да се развие Високо.

„Доаѓаат многу помалку успешни луѓе од него, но тие се вообразени, не се непосредни и нормални како Ноле. Воодушевен сум од него. Да не ја најдеше Семир пирамидата, можевме да го заклучиме градот, да го исклучиме светлото и да заминеме. И Новак со своите посети го промовираше нашиот град, па има се повеќе туристи“, рече Мирсада.