ВИДЕО: Ова е дресот на Џордан кој е продаден за верувале или не 1,38 милиони долари!

Loading

Мајкл Џордан продолжува да ужива голема популарност, за што сведочи аукцијата Heritage Auctions каде што неговиот студентски дрес, кој го носеше на насловната страница на Sporting News во март 1983 година, беше продаден за 1,38 милиони долари или 1.134.531 евра.

 

Ова е најголемата сума за која било продадено парче облека од кошаркарската кариера на Ер Џордан.

Станува збор за дрес од Универзитетот на Северна Каролина, светло сина со бела граница со бројот 23 и натписот Џордан од 1983 година, кога Џордан ја освои титулата најдобар играч на северноамериканското универзитетско првенство NCAA.

Тој беше прогласен за играч на годината во NCAA од Sporting News, а Џордан носеше маица на насловната страница на списанието во март 1983 година.

Дресот првпат беше продаден на аукција во 1999 година за 63.500 долари.

Неверојатниот дрес од 1,38 милиони долари беше подигнат како дел од аукцијата Heritage Spring Sports Catalog, на која беа продадени и патики на Nike Dream Team на Скот Пипен, кацига од Michigan Wolverines и шаховска маса од 1972 година што ја користеа Боби Фишер и Борис Спаски во познатиот натпревар во средината на Студената војна меѓу САД и Русија.

Сепак, овој дрес на Џордан не е најскапиот дрес продаден на аукција. Тој статус сè уште го држи дресот на Бејб Рут, легендарниот играч на Њујорк Јенкис, кој беше продаден во 2019 година за 5,64 милиони долари.